WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210

Spring Garden up, Cherokee County down in final ASWA football poll of the season

Staff Reports

There were slight changes for area high school football teams in the final Alabama Sports Writers Association football rankings of the season, released early Wednesday morning.

Class 1A Spring Garden (9-1) moved up a spot to No. 5. The Panthers, coming off a bye week, host South Lamar (5-5) to begin the state playoffs on Friday.

Class 4A Cherokee County (8-2) fell two spots to No. 10 following its 35-16 loss at Class 6A Fort Payne. The Warriors host Corner (8-2) in their playoff opener on Friday.

Class 3A Piedmont (8-2) maintained its No. 3 ranking after its 41-20 victory at Class 5A Sylacauga. The Bulldogs host Oakman (3-7) on Friday.

One other area team received consideration for the final poll of the season: Class 2A Collinsville (8-2). The Panthers, who are coming off a 27-22 over previously unbeaten Valley Head, travel to Falkville (6-4) on Friday.

This week’s ASWA high school football rankings are listed below with first-place votes, win-loss record and total poll points.

CLASS 7A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Hoover (18); 9-1; 225

2. Central-Phenix City (1); 8-2; 169

3. Thompson; 7-3; 147

4. Auburn; 9-1; 137

5. Hewitt-Trussville; 7-3; 108

6. Enterprise; 7-3; 83

7. Florence; 8-2; 69

8. Fairhope; 8-2; 62

9. Austin; 7-3; 32

10. Vestavia Hills; 6-4; 17

Others receiving votes: Dothan (7-3) 15, Prattville (6-4) 10, Foley (7-3) 8, Tuscaloosa Co. (6-4) 1.

 

CLASS 6A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Theodore (14); 10-0; 213

2. Clay-Chalkville (4); 8-1; 173

3. Hillcrest-Tuscaloosa; 10-0; 137

4. Saraland; 9-1; 136

5. Hartselle (1); 10-0; 127

6. Muscle Shoals; 8-1; 79

7. Mountain Brook; 8-2; 78

8. Center Point; 8-1; 52

9. Carver-Montgomery; 8-1; 31

10. Gardendale; 7-3; 26

Others receiving votes: Homewood (8-2) 17, Benjamin Russell (8-2) 4, Hueytown (7-3) 4, Decatur (8-2) 2, Fort Payne (8-2) 1, Helena (6-4) 1, Pinson Valley (6-3) 1, Spanish Fort (7-3) 1.

 

CLASS 5A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. UMS-Wright (19); 10-0; 228

2. Leeds; 9-0; 165

3. Pleasant Grove; 8-1; 136

4. Ramsay; 8-2; 125

5. Gulf Shores; 9-1; 108

6. Moody; 9-1; 106

7. Arab; 9-1; 65

8. Demopolis; 9-1; 57

9. Faith-Mobile; 8-2; 43

10. Charles Henderson; 8-1; 33

Others receiving votes: Beauregard (9-1) 7, Guntersville (8-2) 6, Central-Clay Co. (8-2) 4.

 

CLASS 4A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Catholic-Montgomery (16); 10-0; 218

2. Anniston (3); 9-0; 179

3. Priceville; 10-0; 135

4. Handley; 9-1; 123

5. Andalusia; 9-1; 122

6. T.R. Miller; 9-1; 98

7. Deshler; 10-0; 73

8. Jackson; 8-2; 36

9. Jacksonville; 7-3; 32

10. Cherokee Co.; 8-2; 18

Others receiving votes: West Morgan (9-1) 17, American Chr. (8-2) 10, Oneonta (8-1) 9, Northside (8-2) 5, Orange Beach (7-2) 5, Etowah (7-3) 2, Randolph (8-2) 1.

 

CLASS 3A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Mars Hill Bible (14); 9-1; 207

2. Gordo (2); 9-1; 164

3. Piedmont (1); 8-2; 154

4. Houston Aca. (1); 10-0; 132

5. Winfield; 9-1; 119

6. Dadeville (1); 9-0; 95

7. St. James; 8-2; 73

8. Opp; 8-2; 44

9. Excel; 9-1; 43

10. Madison Aca.; 8-2; 34

Others receiving votes: Pike Co. (6-3) 4, Randolph Co. (8-2) 4, J.B. Pennington (9-1) 3, Thomasville (7-3) 3, Trinity (8-2) 3, Mobile Chr.* (3-7) 1. (*–Record includes four forfeit losses.)

 

CLASS 2A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Fyffe (19); 10-0; 228

2. Ariton; 9-1; 161

3. Reeltown; 8-1; 151

4. Aliceville; 9-1; 134

5. Highland Home; 9-1; 123

6. B.B. Comer; 8-2; 86

7. Vincent; 9-1; 76

8. Pisgah; 8-2; 54

9. G.W. Long; 7-3; 20

10. Isabella; 8-2; 14

Others receiving votes: Southeastern-Blount (8-1) 13, Lexington (8-2) 9, Tuscaloosa Aca. (8-2) 8, Collinsville (8-2) 5, J.U. Blacksher (7-3) 1.

 

CLASS 1A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Elba (19); 10-0; 228

2. Brantley; 8-2; 152

3. Linden; 8-1; 127

4. Millry; 9-1; 124

5. Spring Garden; 9-1; 109

6. Leroy; 8-1; 98

7. Meek; 10-0; 85

8. Valley Head; 9-1; 67

9. Sweet Water; 6-2; 51

10. Lynn; 9-1; 21

Others receiving votes: Loachapoka (8-1) 20, Pickens Co. (7-3) 1.

 

AISA

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Patrician (14); 10-0; 212

2. Lee-Scott (4); 10-0; 183

3. Jackson Aca. (1); 10-0; 154

4. Glenwood; 7-3; 123

5. Lowndes Aca.; 8-2; 110

6. Chambers Aca.; 7-3; 78

7. Clarke Prep; 7-3; 75

8. Macon-East; 7-3; 74

9. Crenshaw Chr.; 7-3; 52

10. Banks Aca.; 6-4; 14

Others receiving votes: Edgewood (5-5) 4, Morgan Aca. (6-4) 4.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print