WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210

No changes for area football teams in latest ASWA poll

Staff Reports

Things remained unchanged for three area football teams in the latest Alabama Sports Writers Association rankings. The latest poll was released early Wednesday morning.

The Spring Garden Panthers (7-1) are still ranked sixth in the Class 1A rankings. The Panthers host Donoho (4-3) on Friday.

In Class 3A, the Piedmont Bulldogs (5-2) maintained their No. 3 ranking. The Bulldogs, who received a first-place vote, will entertain Geraldine (5-2) on Friday.

The Cherokee County Warriors (6-1) also hold steady at No. 9 in Class 4A, with a showdown against No. 10 Etowah (6-1) looming on Friday.

This week’s ASWA high school football rankings are listed below with first-place votes, win-loss record and total poll points.

CLASS 7A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Auburn (18); 7-0; 225

2. Thompson; 6-2; 167

3. Hoover (1); 7-1; 155

4. Central-Phenix City; 6-2; 133

5. Fairhope; 6-1; 109

6. Hewitt-Trussville; 5-3; 94

7. Austin; 6-2; 67

8. Prattville; 5-2; 56

9. Opelika; 5-3; 21

10. Tuscaloosa Co.; 5-2; 18

Others receiving votes: Enterprise (4-3) 17, Florence (6-2) 12, Dothan (5-3) 6, Vestavia Hills (3-4) 2, Foley (4-3) 1.

 

CLASS 6A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Saraland (12); 8-0; 202

2. Clay-Chalkville (5); 6-1; 176

3. Theodore; 7-0; 146

4. Hillcrest-Tuscaloosa (1); 8-0; 135

5. Mountain Brook; 6-1; 120

6. Hartselle (1); 8-0; 108

7. Muscle Shoals; 6-1; 63

8. Helena; 6-1; 40

9. Center Point; 7-1; 25

10. Gardendale; 5-2; 17

Others receiving votes: Carver-Montgomery (6-1) 16, Decatur (6-1) 14, Pike Road (5-2) 7, Pinson Valley (4-3) 7, Homewood (5-2) 4, Benjamin Russell (5-2) 3.

 

CLASS 5A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. UMS-Wright (19); 7-0; 228

2. Leeds; 7-0; 163

3. Moody; 8-0; 139

4. Pleasant Grove; 6-1; 127

5. Ramsay; 6-2; 112

6. Gulf Shores; 7-1; 101

7. Guntersville; 6-1; 64

8. Beauregard; 7-0; 60

9. Faith-Mobile; 6-1; 31

10. Arab; 7-1; 16

Others receiving votes: Charles Henderson (6-1) 15, Demopolis (7-1) 15, Fairview (6-1) 9, Eufaula (5-2) 3.

 

CLASS 4A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Catholic-Montgomery (15); 8-0; 214

2. Anniston (3); 7-0; 173

3. Andalusia (1); 8-0; 162

4. Priceville; 8-0; 120

5. Handley; 7-1; 104

6. Jacksonville; 6-2; 80

7. T.R. Miller; 6-1; 60

8. Northside; 6-1; 53

9. Cherokee Co.; 6-1; 42

10. Etowah; 6-1; 34

Others receiving votes: Deshler (8-0) 24, Randolph (6-1) 7, Jackson (5-2) 3, Oneonta (6-1) 3, West Morgan (6-1) 3, American Chr. (6-2) 1.

 

CLASS 3A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Mars Hill Bible (13); 7-1; 203

2. Gordo (3); 7-1; 161

3. Piedmont (1); 5-2; 150

4. Opp (1); 6-1; 133

5. Winfield; 6-1; 108

6. Houston Aca.; 7-0; 95

7. St. James; 6-2; 72

8. Dadeville (1); 6-0; 60

9. Excel; 7-0; 44

10. Randolph Co.; 7-0; 14

Others receiving votes: Fayette Co. (6-1) 12, Madison Aca. (5-2) 10, Thomasville (5-2) 6, W.S. Neal (6-1) 6, Lauderdale Co. (5-2) 3, J.B. Pennington (7-1) 2, Sylvania (5-2) 2, Pike Co. (5-2) 1, Trinity (6-2) 1.

 

CLASS 2A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Fyffe (19); 7-0; 228

2. Highland Home; 8-0; 171

3. Ariton; 7-1; 151

4. Aliceville; 7-1; 129

5. Pisgah; 6-1; 103

6. Reeltown; 5-1; 88

7. B.B. Comer; 6-2; 67

8. Vincent; 7-1; 61

9. G.W. Long; 5-2; 34

10. Isabella; 6-1; 22

Others receiving votes: Southeastern-Blount (7-0) 15, Lexington (6-1) 8, Hatton (6-1) 6.

 

CLASS 1A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Elba (14); 7-0; 212

2. Leroy (5); 6-0; 186

3. Linden; 6-0; 151

4. Brantley; 5-2; 119

5. Valley Head; 7-0; 104

6. Spring Garden; 7-1; 89

7. Meek; 7-0; 76

8. Loachapoka; 7-0; 60

9. Sweet Water; 4-2; 46

10. Millry; 7-1; 31

Others receiving votes: Lynn (6-1) 6, Maplesville (5-2) 2, Pickens Co. (5-3) 1.

 

AISA

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Patrician (15); 7-0; 215

2. Lee-Scott (3); 7-0; 180

3. Jackson Aca. (1); 8-0; 154

4. Chambers Aca.; 5-2; 122

5. Clarke Prep; 5-2; 92

6. Glenwood; 4-3; 90

7. Crenshaw Chr.; 5-2; 64

8. Macon-East; 5-2; 59

9. Lowndes Aca.; 5-2; 53

10. Morgan Aca.; 5-2; 41

Others receiving votes: Autauga Aca. (3-3) 7, Edgewood (3-4) 6.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print