WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210

Spring Garden up a notch, Piedmont down two in latest ASWA football rankings

Staff Reports

There was some slight movement for area high school football teams in the latest Alabama Sports Writers Association poll, released early Wednesday morning.

Coming off a 41-12 victory at Cedar Bluff, Class 1A Spring Garden (5-1) moved up a spot to No. 7. The Panthers host Talladega County Central (0-5) on Friday.

Class 3A Piedmont (3-2) dropped two spots to No. 3 following its 30-28 near-comeback win over Class 4A, No. 4 Anniston on Thursday. Mars Hill Bible (5-1), which received 13 first-place votes, took over the top spot from the Bulldogs, who still received two first-place votes. Gordo (5-1) comes in at No. 2 and had three first-place votes. Piedmont plays at Westbrook Christian (4-1) on Thursday.

In Class 4A, the Cherokee County Warriors (5-1) hold steady at No. 9 following their 56-26 victory over Munford. The Warriors have this week off.

One other area team continued to receive votes for this week’s rankings: Class 2A Collinsville (4-1). The Panthers are coming off a 48-12 win at Gaston and will travel to top-ranked Fyffe (5-0) on Friday.

This week’s ASWA high school football rankings are listed below with first-place votes, win-loss record and total poll points:

CLASS 7A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Auburn (18); 6-0; 234

2. Fairhope (1); 5-0; 165

3. Thompson (1); 4-2; 156

4. Hoover; 5-1; 154

5. Central-Phenix City; 4-2; 111

6. Hewitt-Trussville; 4-2; 91

7. Enterprise; 3-2; 75

8. Dothan; 5-1; 71

9. Opelika; 4-2; 36

10. Tuscaloosa Co.; 4-1; 30

Others receiving votes: Austin (4-2) 6, Sparkman (4-1) 6, Prattville (3-2) 4, Vestavia Hills (2-3) 1.

 

CLASS 6A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Saraland (11); 6-0; 205

2. Clay-Chalkville (7); 5-1; 176

3. Theodore; 6-0; 151

4. Hillcrest-Tuscaloosa (2); 6-0; 150

5. Mountain Brook; 5-1; 131

6. Hartselle; 6-0; 110

7. Pinson Valley; 3-2; 77

8. Muscle Shoals; 5-0; 63

9. Carver-Montgomery; 5-0; 21

10. Decatur; 5-0; 17

Others receiving votes: Gardendale (3-2) 15, Homewood (4-2) 6, Pike Road (3-2) 5, Benjamin Russell (4-1) 3, Briarwood (3-2) 3, McGill-Toolen (3-2) 3, Helena (5-1) 2, Center Point (5-1) 1, Wetumpka (5-1) 1.

 

CLASS 5A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. UMS-Wright (19); 5-0; 237

2. Leeds; 5-0; 165

3. Guntersville (1); 6-0; 156

4. Moody; 6-0; 131

5. Pleasant Grove; 4-1; 113

6. Ramsay; 4-2; 95

7. Gulf Shores; 5-1; 94

8. Vigor; 3-2; 44

9. Beauregard; 5-0; 43

10. Eufaula; 4-1; 20

Others receiving votes: Arab (5-1) 16, Demopolis (5-1) 8, Faith-Mobile (4-1) 6, Fairview (4-1) 5, Charles Henderson (4-1) 4, Williamson (5-1) 2, Southside-Gadsden (5-1) 1.

 

CLASS 4A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Catholic-Montgomery (16); 6-0; 225

2. Handley (4); 6-0; 185

3. Andalusia; 6-0; 160

4. Anniston; 6-0; 134

5. Oneonta; 6-0; 129

6. Priceville; 6-0; 75

7. Jacksonville; 4-2; 71

8. Northside; 4-1; 49

9. Cherokee Co.; 5-1; 42

10. T.R. Miller; 4-1; 32

Others receiving votes: Deshler (6-0) 14, Etowah (4-1) 7, West Morgan (5-0) 6, Corner (5-0) 5, Orange Beach (3-1) 3, Randolph (4-1) 2, Jackson (3-2) 1.

 

CLASS 3A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Mars Hill Bible (13); 5-1; 213

2. Gordo (3); 5-1; 163

3. Piedmont (2); 3-2; 156

4. Opp (1); 5-1; 135

5. Winfield; 4-1; 104

6. St. James; 4-2; 81

7. Houston Aca.; 5-0; 79

8. Mobile Chr.; 4-2; 74

9. Dadeville (1); 5-0; 42

10. Fayette Co.; 5-0; 29

Others receiving votes: Straughn (4-1) 20, Thomasville (4-1) 14, Excel (4-1) 12, Sylvania (4-1) 5, Trinity (5-1) 5, Madison Aca. (3-2) 4, Randolph Co. (5-0) 4.

 

CLASS 2A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Fyffe (20); 5-0; 240

2. Highland Home; 6-0; 179

3. Ariton; 5-1; 160

4. Aliceville; 5-1; 133

5. Isabella; 5-0; 111

6. Pisgah; 4-1; 76

7. Reeltown; 3-1; 64

8. Vincent; 5-1; 45

9. B.B. Comer; 4-2; 39

10. G.W. Long; 3-2; 34

Others receiving votes: Southeastern-Blount (5-0) 21, Collinsville (4-1) 9, Lexington (4-1) 9, Luverne (4-2) 9, J.U. Blacksher (4-2) 6, Hatton (4-1) 2, Tanner (4-2) 2, West End-Walnut Grove (5-1) 1.

 

CLASS 1A

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Elba (15); 5-0; 225

2. Leroy (5); 4-0; 195

3. Linden; 5-0; 143

4. Sweet Water; 3-1; 124

5. Brantley; 4-2; 106

6. Valley Head; 5-0; 103

7. Spring Garden; 5-1; 79

8. Meek; 5-0; 60

9. Loachapoka; 5-0; 40

10. Pickens Co.; 4-2; 27

Others receiving votes: Georgiana (6-0) 16, Millry (5-1) 13, Lynn (4-1) 9.

 

AISA

Team (first-place); W-L; Pts.

1. Patrician (16); 5-0; 227

2. Lee-Scott (3); 5-0; 186

3. Jackson Aca. (1); 6-0; 156

4. Autauga Aca.; 3-1; 120

5. Macon-East; 4-1; 116

6. Lowndes Aca.; 4-1; 107

7. Clarke Prep; 4-1; 77

8. Chambers Aca.; 4-2; 67

9. Crenshaw Chr.; 4-1; 47

10. Glenwood; 2-3; 35

Others receiving votes: Banks Aca. (3-2) 1, Morgan Aca. (3-2) 1.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print