WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210 • WWW.BOBBYLEDBETTER.COM • 256-844-2210

Changes for area teams in latest ASWA softball, baseball rankings

Staff Reports

There were a few changes for area teams in the latest Alabama Sports Writers Association softball and baseball rankings, released early Thursday morning.

In softball, Class 2A Spring Garden (10-5) dropped four spots to No. 7, while Class 3A Piedmont (7-5) entered the rankings at No. 7.

Other area softball teams continuing to receive consideration are Class 2A Sand Rock (12-10) and Class 1A Cedar Bluff (8-6-2). permethrin 5 and 4 days later oral ivermectin together

In baseball, Cedar Bluff (8-5) moved up one spot to No. 9, while Spring Garden (10-5) and Piedmont (16-4) maintained their No. 8 and No. 3 rankings respectively.

Class 4A Cherokee County (10-10) and Sand Rock (5-3) continue to receive consideration. covid 19 treatment ivermectin

This week’s complete ASWA rankings are listed below, beginning with softball.

ASWA SOFTBALL RANKINGS
CLASS 7A
1. Hewitt-Trussville (22-2-1)
2. Fairhope (20-1-1)
3. Thompson (24-2)
4. Austin (22-5-1)
5. Central-Phenix City (19-4)
6. Bob Jones (14-5-1)
7. Daphne (28-5-1)
8. Hoover (18-6)
9. Vestavia Hills (23-6)
10. Spain Park (19-4-2)
Others nominated:  Alma Bryant (15-4), Enterprise (17-4), Oak Mountain (9-8-1), Sparkman (15-7).

CLASS 6A
1. Athens (20-2)
2. Hartselle (23-3-1)
3. Helena (18-3-3)
4. Hazel Green (18-3-1)
5. Wetumpka (24-6)
6. Mortimer Jordan (16-5-1)
7. Springville (17-5)
8. Scottsboro (7-4-1)
9. Fort Payne (15-6)
10. Hillcrest-Tuscaloosa (14-9-1)
Others nominated: Baldwin County (12-4), Buckhorn (9-10), Chelsea (8-9), Gardendale (12-9), McAdory (18-10), Muscle Shoals (11-5), Pell City (20-5-1), Spanish Fort (8-10-2).

CLASS 5A
1. Alexandria (24-3)
2. Tallassee (12-5)
3. Satsuma (19-5)
4. Brewbaker Tech (23-1)
5. Elmore County (16-7)
6. West Point (14-3)
7. Rehobeth (16-6-1)
8. Ardmore (11-5)
9. Moody (18-10-1)
10. Douglas (16-4)
Others nominated:  Brewer (15-6), Charles Henderson (14-9), Corner (9-9), Guntersville (10-8), Holtville (11-2), Sardis (7-6).

CLASS 4A
1. Curry (15-6)
2. Cleburne County (10-3)
3. White Plains (16-4)
4. North Jackson (12-7)
5. Brooks (12-3)
6. Hamilton (11-7)
7. Northside (12-7)
8. Geneva (9-4)
9. Madison County (10-7-2)
10. Dale County (17-10)
Others nominated: American Christian (9-9), Andalusia (17-12), DAR (12-6-2), Madison Academy (7-1), Rogers (4-5), West Morgan (15-4-1).

CLASS 3A
1. Mobile Christian (32-3)
2. Plainview (15-0)
3. Beulah (25-5)
4. Wicksburg (20-6)
5. Houston Academy (23-5)
6. Geraldine (12-4)
7. Piedmont (7-5)
8. Pleasant Valley (14-9-1)
9. Prattville Christian (8-5)
10. Opp (17-7)
Others nominated: Carbon Hill (15-4), Colbert Heights (10-4), Flomaton (5-3), Glencoe (15-7), Lauderdale County (12-10), Oakman (8-3-1), T.R. Miller (16-11), Winfield (15-4). ivermectin and mixed breed dogs

CLASS 2A
1. Pisgah (8-4)
2. Hatton (18-9)
3. Orange Beach (8-6)
4. Mars Hill Bible (16-1)
5. Leroy (23-5)
6. G.W. Long (9-4)
7. Spring Garden (10-5)
8. Sumiton Christian (10-9)
9. Randolph County (17-6)
10. Ider (11-6-1)
Others nominated: B.B. Comer (11-8), Falkville (8-4), Fayetteville (7-7), Sand Rock (12-10), Sulligent (5-9), Vincent (9-3).

CLASS 1A
1. Brantley (12-5)
2. Holy Spirit (15-3)
3. Skyline (5-3)
4. Athens Bible (10-5)
5. Waterloo (10-3)
6. South Lamar (7-10)
7. Sweet Water (11-8)
8. Belgreen (9-8)
9. Appalachian (4-3)
10. Woodland (8-10-1)
Others nominated: Berry (9-8), Cedar Bluff (8-6-2), Millry (14-7), Ragland (6-9-2), Red Level (9-8).

AISA
1. Abbeville Christian (18-3)
2. Glenwood (20-5)
3. Evangel Christian (16-5)
4. Southern Academy (20-5)
5. Hooper Academy (20-6)
6. Patrician Academy (18-6)
7. Macon East (17-10)
8. Clarke Prep (14-8)
9. Chambers Academy (11-4)
10. Fort Dale (9-9-1-2)
Others nominated: Escambia Academy (8-6), Lowndes Academy (10-7).
 
ASWA Baseball Rankings
CLASS 7A
1. Hewitt-Trussville (17-1)
2. Auburn (18-4)
3. Central-Phenix City (15-5)
4. Tuscaloosa County (19-2)
5. Bob Jones (19-7)
6. Hoover (17-7)
7. Prattville (17-3)
8. Spain Park (16-5)
9. Oak Mountain (14-7)
10. Daphne (16-7)
Others nominated: Enterprise (12-7), Florence (8-9), Thompson (14-13), Vestavia Hills (13-10).
 
CLASS 6A
1. Hartselle (16-3)
2. Saraland (19-4)
3. Oxford (20-5)
4. McGill-Toolen (16-3)
5. Cullman (15-9)
6. Northridge (17-5)
7. Spanish Fort (17-6)
8. Wetumpka (16-2)
9. Gulf Shores (18-4)
10. Gardendale (16-5)
Others nominated: Briarwood Christian (7-6), Buckhorn (16-5), Chelsea (9-8), Helena (9-8), Homewood (13-5), Hueytown (16-8), Jasper (14-8), Mountain Brook (13-6), Mortimer Jordan (17-9), Stanhope Elmore (10-9).
 
CLASS 5A
1. Shelby County (18-2)
2. Headland (11-1)
3. Holtville (17-5)
4. Leeds (18-7)
5. Madison Academy (15-9)
6. Russellville (12-9)
7. Rehobeth (12-5)
8. Elmore County (13-3)
9. Corner (14-5)
10. Greenville (12-5)
Others nominated: Alexandria (12-9), Ardmore (7-7), Sardis (11-7), Marbury (11-10), UMS-Wright (8-8).
 
CLASS 4A
1. Mobile Christian (17-3)
2. Oneonta (16-2)
3. Gordo (11-5)
4. Etowah (17-8)
5. Hamilton (14-6)
6. Central-Florence (7-3)
7. American Christian (7-6)
8. Northside (12-4)
9. St. James (11-5)
10. Westminster Christian (11-4)
Others nominated: Bibb County (10-6), Cherokee County (10-10), Cleburne County (9-6), Jacksonville (8-6), Madison County (11-8), Montevallo (7-4-1), North Jackson (9-9), Priceville (9-7), West Limestone (11-5).
 
CLASS 3A
1. Plainview (13-4)
2. Phil Campbell (13-5)
3. Piedmont (16-4)
4. Trinity (14-3)
5. Opp (16-4)
6. Wicksburg (14-5)
7. Bayside Academy (11-8)
8. Houston Academy (13-5)
9. Providence Christian (12-7)
10. Excel (7-0)
Others nominated: Carbon Hill (9-3), Colbert Heights (13-8), East Lawrence (9-8), Fyffe (8-8), Hokes Bluff (12-7), Lauderdale County (11-4), Thomasville (11-7), T.R. Miller (11-3).
 
CLASS 2A
1. G.W. Long (15-7)
2. Mars Hill (12-4)
3. Vincent (13-4)
4. Ranburne (12-6)
5. Westbrook Christian (8-11)
6. Ider (15-4)
7. Addison (11-5)
8. Spring Garden (10-5)
9. Decatur Heritage (13-6)
10. Clarke County (9-5)
Others nominated: Ariton (12-11), Colbert County (8-8), Hatton (8-7), Sand Rock (5-3), Sheffield (14-4).
 
CLASS 1A
1. Bayshore Christian (14-3)
2. Lindsay Lane (15-3)
3. Hackleburg (16-2)
4. Appalachian (14-1)
5. Donoho (9-2)
6. Millry (13-7)
7. Sumiton Christian (12-5)
8. Belgreen (10-5)
9. Cedar Bluff (8-5)
10. Sweet Water (9-13)
Others nominated: Covenant Christian (6-4), Pleasant Home (7-8).
 
AISA
1. Pike Liberal Arts (19-3-1)
2. Macon-East (22-2)
3. Wilcox Academy (16-4)
4. Morgan Academy (14-3)
5. Bessemer Academy (14-5)
6. Patrician (13-4)
7. Glenwood (23-4)
8. Autauga Academy (7-3)
9. Clarke Prep (12-7)
10. Lowndes Academy (13-6)
Others nominated: Jackson Academy (6-4), Tuscaloosa Academy (7-6).

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print

Leave a Comment

Your email address will not be published.