The Alabama High School Athletic Association has allowed schools – if they choose to do so – to change their schedules moving Friday games to Thursday, due to the threat of severe weather.
The Cherokee County vs Deshler game has been moved to THURSDAY, and the Cedar Bluff vs Ragland game has also been moved to THURSDAY.
AHSAA Revised Football Playoff schedule (changes as of 6 p.m., Monday)
AHSAA 50th Annual State Football Playoffs
First Round, Nov. 6
CLASS 1A
Billingsley (5-5) at Millry (7-3)
Keith (4-6) at Georgiana (9-1)
Marengo (6-4) at Loachapoka (4-6)
Kinston (5-5) at Maplesville (8-1), RESCHEDULED FOR THURSDAY
McKenzie (6-3) at Linden (7-2)
Chickasaw (4-6) at Notasulga (8-2)
A.L. Johnson (3-6) at Brantley (8-2)
Verbena (7-3) at J.U. Blacksher (7-3), Uriah
Woodville (4-6) at Victory Christian (7-2), Pell City, RESCHEDULED FOR THURSDAY
Vina (5-5) at Berry (8-2)
Talladega County Central (6-3) at Spring Garden (7-3)
Meek (7-3) at Decatur Heritage (9-1), , THURSDAY, TBA
Hubbertville (6-3) at Hackleburg (9-1)
Ragland (3-7) at Cedar Bluff 9-1) / MOVED TO THURSDAY
Phillips (6-4) at South Lamar (6-4), MILLPORT
Valley Head (3-6) at Wadley (8-1)
CLASS 2A
Luverne (6-4) at Mobile Christian (9-1)
Francis Marion (4-6) at G.W. Long (9-0), SKIPPERVILLE
Flomaton (8-2) at New Brockton (9-1)
Ariton (5-5) at Fayetteville (8-2)
Samson (7-3) at Pickens County (7-3), REFORM, RESCHEDULED FOR THURSDAY
Sweet Water (5-5) at Elba (9-1)
Thorsby 6-4) at Providence Christian (7-2), DOTHAN
Goshen (4-6) at Washington County (8-2), CHATOM
Gaston (7-3) at Ranburne (8-1)
Phil Campbell (4-6) at Tanner (10-0), RESCHEDULED FOR THURSDAY
LaFayette (6-4) at Fyffe (9-1)
Addison (5-5) at Red Bay (10-0)
Cold Springs (6-4) at Sulligent (7-3)
Reeltown (6-4) at Cleveland (10-0), RESCHEDULED FOR THURSDAY
Hatton (5-5) at Falkville (8-2)
Collinsville (6-4) at Randolph County (10-0), WEDOWEE
CLASS 3A
Fultondale (5-5) at Bayside Academy (7-3), DAPHNE
Greensboro (5-5) at Daleville (9-1)
Opp (7-3) at Midfield (6-3)
Wicksburg (7-3) at Gordo (10-0), RESCHEDULED FOR THURSDAY
Slocomb (7-3) at American Christian (9-1), TUSCALOOSA
Hillcrest-Evergreen (5-5) at Montgomery Academy ((-1)
Aliceville (6-4) at Pike County (8-1), BRUNDIDGE
Central-Coosa (5-5) at T.R. Miller (8-2), BREWTON
Plainview 6-4) at Oakman (7-3), RESCHEDULED FOR THURSDAY
Lexington (6-4) at Piedmont (9-1)
Susan Moore (4-6) at North Sand Mountain (6-4), HIGDON
Weaver (5-5) at Madison Academy (9-1), RESCHEDULED FOR THURSDAY
Walter Wellborn(603) at Lauderdale County (7-3), ROGERSVILLE
Winston County (7-3) at New Hope (6-4)
Colbert County (7-4) at Glencoe (9-1)
Geraldine (6-4) at Winfield (9-1)
CLASS 4A
Dadeville (5-5) at Thomasville (6-4), RESCHEDULED FOR THURSDAY
West Blocton (5-5) at Andalusia (9-1)
W.S. Neal (8-2) at Munford (7-3)
Straughn (4-5) at Bibb County (7-3), CENTREVILLE
Saint James (6-4) at Montevallo (8-2)
Clarke County (4-6) at Leeds (8-2), RESCHEDULED FOR THURSDAY
Northside (7-2) at Trinity Presbyterian (7-3), MONTGOMERY
Handley (8-2) at UMS-Wright (10-0), MOBILE
DAR (8-2) at Fayette County (6-4), FAYETTE
Wilson (6-4) at Cleburne County (8-2), HEFLIN
Haleyville (6-4) at North Jackson (6-4), STEVENSON
Jacksonville (6-4) at Brooks (9-1), KILLEN
Cherokee County (6-4) at Deshler (5-5), TUSCUMBIA / MOVED TO THURSDAY
Hamilton (4-6) at Priceville (8-2), RESCHEDULED FOR THURSDAY
West Limestone (7-3) at Saks (8-2), ANNISTON
Oneonta (5-5) at Cordova (10-0), RESCHEDULED FOR THURSDAY
CLASS 5A
Sylacauga (7-3) at St. Paul’s Episcopal (8-2), MOBILE
Dallas County (6-4) at Greenville (10-0)
Vigor (6-4) at Central-Clay County (6-4)
Charles Henderson (5-5) at Demopolis (8-2)
Sidney Lanier (4-6) at Helena (8-2)
Williamson (5-5) at Beauregard (9-0)
Calera (7-3) at Eufaula (8-2)
Tallassee (5-5) at Jackson (10-0)
Madison County (6-4) at Pleasant Grove (7-3)
West Point (6-4) at Alexandria (8-1)
Parker (6-4) at Etowah (7-3), ATTALLA
Anniston (4-5) at Russellville (9-1), RESCHEDULED FOR THURSDAY
Hayden (7-3) at East Limestone (8-2), CAPSHAW
Ramsay (7-3) at Guntersville (10-0)
Lawrence County (6-4) at Mortimer Jordan (9-1), KIMBERLY, RESCHEDULED
FOR THURSDAY
Randolph (7-3) at Wenonah (9-0), BIRMINGHAM
CLASS 6A
Chelsea (7-3) at Blount (8-2), PRICHARD
Bessemer City (6-4) at Park Crossing (8-2), CRAMTON BOWL, MONTGOMERY
Saraland (8-2) at Benjamin Russell (9-1), ALEXANDER CITY
Wetumpka (4-6) at McAdory (9-1), MCCALLA
Northview (4-6) at Hillcrest-Tuscaloosa (7-3), RESCHEDULED FOR THURSDAY
Daphne (6-4) at Opelika (10-0)
Northridge (8-2) at Dothan (6-4), RIP HEWES STADIUM
Pell City (4-6) at Spanish Fort (10-0)
Lee-Huntsville (6-4) at Homewood (8-2)
Cullman (6-4) at Clay-Chalkville (10-0), RESCHEDULED FOR THURSDAY
Minor (6-4) at Albertville (7-3)
Huffman (4-6) at Muscle Shoals (10-0)
Pinson Valley (7-3) at Austin (7-3), OGLE STADIUM, DECATUR
Briarwood Christian (4-6) at Fort Payne (8-2)
Hartselle (7-3) at Gardendale (8-2)
Scottsboro (5-5) at Walker (8-2), JASPER
CLASS 7A
Theodore (7-3) at Auburn (6-4)
Enterprise (5-5) at McGill-Toolen (9-1), ARCHBISHOP LIPSCOMB COMPLEX,
MOBILE
Lee-Montgomery (7-3) at Murphy (7-3), LADD-PEEBLES STADIUM, MOBILE
Foley (6-4) at Central-Phenix City (7-3)
Hewitt-Trussville (6-4) at James Clemens (9-1), MADISON CITY STADIUM,
THURSDAY
Hazel Green (5-5) at Spain Park (9-1), HOOVER
Buckhorn (6-4) at Hoover (8-2), HOOVER MET STADIUM
Vestavia Hills (8-2) at Bob Jones (9-1), MADISON CITY STADIUM